Mali sme sa brániť? – 4. časť

Ďalším, asi najextrémnejším všeobecne rozšíreným omylom, ktorý hovorí v prospech porážky ČSR, je domnienka, že nemecké tankové sily boli schopné preraziť československé pohraničné opevnenie a že prevyšovali kvalitatívne svojho nepriateľského protivníka.

Nemecký tank PzKpfw IAby bolo vo veci jasno, v roku 1938 bola drvivá väčšina nemeckých tankových vojsk vyzbrojená tančíkom PzKpfw I, ktorého pancier bolo možné prebiť obyčajným ľahkým guľometom (!) (Zdroj: MACOUN, Jiří. Stručná historie : Tanky) a ktorý mohol útočiť len s dvomi guľometmi, teda v nasadení proti opevneniu a tankom nemal absolútne žiadnu bojovú hodnotu. Nemecká armáda bola týmito chodiacimi rakvami vyzbrojená v počte 1660 kusov a jediné ako tak hodnotné tanky mohla ponúknuť PzKpfw II, III a IV. K osudnému dátumu v roku 1938 mohol Wehrmacht do boja nasadiť okolo 300 tankov rady II, vyzbrojených už hodnotnejším PzKpfw III s 37mm kanónom2 cm kanónom, avšak tiež so slabým pancierom. Nemecké vojsko ďalej disponovalo 75 kusmi PzKpfw III, vyzbrojenými na tú dobu dostačujúcim 3,7 cm kanónom, no stále s nevyhovujúcim pancierom o sile 14,5 mm, ktorý bol prestreliteľný použitím prierazných nábojov v obyčajnom ľahkom guľometom vz. 26. PzKpfw IVČeskoslovenská armáda mala v septembri 1938 k dispozícii celkovo 34 557 kusov týchto zbraní, t.z. že boli dostupné v každej čate a teda každá malá jednotka mohla čeliť a odraziť nepriateľský tankový útok. Wehrmacht nakoniec mohol nasadiť ešte 78 tankov rady IV, vyzbrojených krátkym kanónom ráže 7,5 cm, ale ešte stále s nezosilneným pancierovaním.

 

 

Československý ľahký tank vz. 35Naproti tomu, československá armáda mala v čase mobilizácie vo svojom inventári pripravených 345 strojov LT vz. 35, predchodcu tanku LT-38, považovaného podľa objektívnych parametrov za najlepší predvojnový tank na svete. Vz. 35 disponoval 25 mm silným pancierom, schopným odolať streľbu z nepriateľských tankov a protitankových diel do vzdialenosti väčšej ako 500 m. Tento československý tank bol vyzbrojený kanónom PÚV Škoda ráže 37 mm so schopnosťou zničiť na vzdialenosť dvoch kilometrov všetky vtedajšie obrnené vozidlá nepriateľských armád. Po obsadení Československa boli tieto tanky prevzaté nemeckou armádou a až do roku 1942 tvorili srdce 6. tankovej divízie, ktorá s nimi dosiahla úctyhodných úspechov a počas poľskej, francúzskej a ruskej kampane dohromady v bojoch nenávratne stratila len 19 kusov týchto skvelých tankov. Československý tank vz. 38 v službách WehrmachtuČo sa týka jeho pokračovateľa, ľahkého tanku vz. 38, tento sa v nemeckej armáde preslávil ako najlepší dostupný tank, ako vo výzbroji, tak aj v pancierovaní až do príchodu Panzerkampfwagenu III rady J v roku 1941. Československý tank vz. 38 tvoril po obsadení zbytku ČSR v marci 1939 chrbticu nemeckého tankového vojska v kolísavom počte okolo 1300 strojov za francúzskej, balkánskej a rannej ruskej kampane, keď bol po konfrontácií s T-34, ako všetky ostatné nemecké tanky, ohodnotený ako zastaralý a presunutý k výcvikovým a prieskumným jednotkám. Jeho podvozok, z mechanického hľadiska dokonalý a bezporuchový, neskôr poslúžil ku konštrukcii viacerých úspešných modelov samohybných diel ako Marder a Jagdpanzer 38(t), prezývaný Hetzer.

Z týchto všeobecne dostupných údajov jednoznačne vyplýva, že nemecké vojsko v roku 1938 bolo v skutočnosti vyzbrojené slabo pancierovanými a slabo vyzbrojenými tankami, ktoré neboli schopné vyhrať v súboji ani s československým opevnením, ani s československým tankovým vojskom.

 

Československé ľahké opevnenieTu je nutné podotknúť a podtrhnúť, že VŠETKY ľahké objekty opevnenia, ktoré boli nepretržite a v súvislej línii rozosiate po CELEJ pozemnej hranici s Nemeckom a Maďarskom, boli vyzbrojené buď dvoma ľahkými guľometmi vz. 26 alebo dvoma ťažkými guľometmi vz. 37 schopnými zničiť na malé vzdialenosti (do 150 m) všetky vtedajšie nepriateľské obrnené vozidlá (Zdroj: http://www.fronta.cz/dotaz/prubojne-strelivo-vz-31-pouziti-proti-tankum). Československé opevnenie bolo navyše postavené na technike bočnej paľby, tz. že z bunkrov bola vedená streľba na nepriateľské jednotky skoro vždy zboku, ktoré popritom museli prekonávať protitankové a protipechotné prekážky. Odstup jednotlivých ropíkov v opevnení sa pohyboval v rozmedzí 500-900 m, teda bočná paľba na vzdialenosti do 150 metrov by bola pravdepodobne častým javom. Pri registrovaní týchto faktov závratne stúpa pravdepodobnosť, že by došlo pri tankovom útoku na opevnenie k masovému exodu obrnenej techniky, keďže všetky tanky disponujú na bokoch slabším pancierom. Ak k tomu pripočítame, že opevnenie by bolo podľa cvičení bránené spolu s pechotou v zákopoch, ktorá bola vo veľkom počte vyzbrojená ľahkými guľometmi vz. 26 (bol k dispozícii v každom druhom družstve), že opevnenie bolo všade viacsledové, teda prípadný prielom prvého sledu by zachytil druhý sled a aj v prípade prielomu viacerých sledov by nasledoval protiútok československých tankových jednotiek, musíme skonštatovať, že tankový prielom nebol možný.

Idem voliť, ale nie politickú stranu!

04.03.2012

Na stanovisko k predčasným voľbám má o tomto čase hádam už každý občan svoj vyhranený názor. Jeden bude voliť hocikoho, len aby sa do vlády nedostal Robertko, iný sa nechá podľa potreby dnes zmanipulovať populistickými rečami Sulíka a zajtra Mojsejovej, ten tretí volí menšie zlo a dôsledne vetrí karmu jednotlivých politických strán ako vlk na love, no a ten [...]

Mali sme sa brániť? – 5. časť

22.09.2011

Vo verejnosti a prekvapujúco aj v odborných kruhoch prežíva ešte z dôb nacistickej propagandy mýtus neporaziteľnosti nemeckého letectva a domnienka, že by došlo v prípade vojny s nacistickým Nemeckom roku 1938 k rýchlej porážke československého letectva. Hlavným argumentom pri tejto teórii býva téza, že československé dvojplošníky by nemali proti moderným [...]

Mali sme sa brániť? – 3. časť

17.08.2011

Často sa uvádza a objavuje predstava neporaziteľného nemeckého pešiaka, vyzbrojeného len tými najmodernejšími a najefektívnejšími zbraňami, no rovnako tak často, teda skoro vždy, je táto predstava na míle vzdialená od skutočnosti. Nemecké pechotné vojsko bolo v roku 1938 z 99 % vyzbrojené opakovacou puškou Mauser 98 a dôstojníci nosili sekundárne pištole Luger, obe [...]

Vladimir Putin

Putin po ukrajinskom útoku v Kazani prisľúbil "skazu" na Ukrajine

22.12.2024 14:51

Putin už hrozil, že Rusko v reakcii na ukrajinské útoky na ruské územie zameria centrum Kyjeva hypersonickou balistickou strelou.

Chán Júnis, Gaza

Izraelské útoky v Pásme Gazy si vyžiadali najmenej 28 obetí

22.12.2024 11:56

Zasiahnutá bola aj škola, ktorá slúži ako útočisko pre vysídlených Palestínčanov.

DN - vojaci-slovensko.jpg

Slovenskí vojaci absolvujú v prvom polroku 2025 viac ako 100 vojenských cvičení na Slovensku a v zahraničí

22.12.2024 11:15

Vojaci sa zúčastňujú na cvičeniach s cieľom plniť úlohy, ktoré im vyplývajú z členstva Slovenska v NATO.

kuchyňa, Deaf Group, Veľký Krtíš

Mladý podnikateľ vo Veľkom Krtíši dal prácu stovke ľudí a získal prestížne ocenenie. Keď človek chce, žije naplno, odkazuje

22.12.2024 10:00

Nepočujúci Pavel Šarina (32) dáva prácu viac ako stovke ľudí, z nich sedemdesiat percent je znevýhodnených. Medzi nimi sú aj desiatky Rómov, ktorí na mladého šéfa nedajú dopustiť.

cheguevara6692

O parlamentnej totalite, neudržateľnom kapitalizme a vízii trvalo udržateľného rozvoja.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 29143x
Priemerná čítanosť článkov: 4163x

Autor blogu

Kategórie