Založ si blog

Mali sme sa brániť? – 2. časť

— Pokračovanie prvej časti, ktorú nájdete tu: http://michalandrejmolnar.blog.sme.sk/c/273067/Mali-sme-sa-branit-I-cast.html

 

Dokončené úseky československého opevnenia k 30.9.1938Jeden z hlavných argumentov, ktorý podporuje domnienku, že by Československo pri eventuálnej vojne s Nemeckou ríšou bolo rýchlo porazené, je tvrdenie, že pohraničné opevnenie nebolo súvislé, že pri hraniciach s Rakúskom dokonca žiadne nebolo atď… Takéto tvrdenie naozaj môže tvrdiť len niekto neznalý v téme, pretože: Československé pohraničné opevnenie malo jedine dve veľké medzery, a to na hranici s Poľskom a slovenským územím ČSR, ktoré bolo chránené vysokým pohorím, skoro neprekonateľným a nedobytným bez špeciálnych jednotiek, tzv. horských divízií, na hranici so spojeneckým Rumunskom a potom na dunajskej hranici s Maďarskom z dôvodu, že v tom čase nejestvovala technika schopná prepraviť ťažkú techniku cez taký veľtok ako bol Dunaj, ktorý navyše na hornom úseku bol lomený viacerými ostrovmi. (Zdroj: http://pevnosti.szm.com/, )

Ťažký objekt MJ-S 2 na Južnej Morave v čase mobilizácieŽiadne iné veľké medzery v opevnení nejestvovali. Anšlus Rakúska sa uskutočnil 12. marca 1938, teda necelých 7 mesiacov pred podpísaním Mníchovskej dohody a len úplný blbec by tento čas nevyužil na opevnenie tejto kritickej hranice, keďže úderom vedeným týmto smerom by mohlo dôjsť k rozdeleniu Československa na polovicu. Generálny štáb si bol veľmi dobre vedomý ohromnej strategickej dôležitosti tohto úseku, a preto do osudného dátumu v septembri tu bolo postavených 180 objektov vz. 36, 879 ľahkých objektov vz. 37 a na kritických smeroch dokonca 8 ťažkých pechotných zrubov.

Keďže vojsko zo správ spravodajského agenta plukovníka Moravca vedelo o tom, že na Južnej Morave má byť podľa plánu Fall Grun vedený hlavný úder nemeckej armády, pohraničné opevnenie na týchto úsekoch bolo postavené do ojedinelých troch obranných sledov! (Zdroj: http://www.fronta.cz/omyl/predvalecne-opevneni-na-hranici-s-rakouskem)

Ľahký objekt vz. 36 v Šatove južne od ZnojmaPrielom na tomto úseku by teda pravdepodobne viedol skôr než k Blitzkriegu k tzv. Blitztodu, v preklade, nemecká armáda by si na trojsledovom opevnení, o ktorom ani nevedela, vylámala zuby. O niečo slabšie, ale tiež silné ľahké opevnenie doplnené ťažkými objektmi sa nachádzalo na Ostravsku, keďže tu mal byť vedený druhý hlavný úder nemeckej armády.

Rovnako tak existovalo aj súvislé a nepretržité opevnenie na hranici s Maďarskom, ťažké opevnenie sa nachádzalo na predmostí v Bratislave a v Komárne a inak sa tiahlo od Štúrova až po Chust neprerušované dvojsledové ľahké opevnenie.

Ťažké opevnenie na hranici s MaďarskomAby to bolo úplne jasné, na hraniciach s Nemeckom existovali medzery v betónovom opevnení len na Juhozápadnom Česku, ktoré boli vyplnené poľným opevnením a tzv. slabé miesta z pohľadu mapy na Fuhrerovom stole boli v skutočnosti najsilnejšie opevnené úseky (Sliezsko a Južná Morava). Na hraniciach s Maďarskom naproti tomu stálo súvislé opevnenie a pokiaľ by vstúpilo do vojny, spojenecké Rumunsko, disponujúce trikrát väčším vojskom ako Maďarsko by ho dostalo medzi dva ohne. Čo sa týka Poľska, jeho útok na Československo by z jeho strany bol čistým bláznovstvom, keďže sme rovnako tak mali uzavretú spojeneckú zmluvu so Sovietskym Zväzom, ktoré s Poľskom susedilo. Akcia z jeho strany teda Politická situácia v Európe v septembri 1938nebola očakávaná. Aj keby sa tak stalo, jediné rovné územie a teda smer vhodný pre útok bolo Ostravsko, ktoré bolo opevnené súvislou čiarou ľahkých pechotných zrubov aj na hranici s Poľskom. Poľsko rovnako tak nedisponovalo žiadnym oceniteľným tankovým vojskom, jeho hlavnou obrnenou ponukou bolo 300 tančíkov TK3 s pancierom silným 4 mm, prestreliteľným obyčajným guľometom.

Aby boli čitatelia schopní plne oceniť vysokú bojovú hodnotu a premyslenú konštrukciu pohraničného opevnenia, odporúčam prečítať tento článok: http://military.cz/opevneni/lo.html

Otázkou kvality a schopností nemeckého tankového vojska a Luftwaffe sa budem zaoberať v ďalších častiach.

 

Koniec druhej časti, pokračovanie nabudúce…

 

 

Ľahké opevnenie v severnom Česku

 

Línia opevnenia v severných Čechách

 

 

 

Idem voliť, ale nie politickú stranu!

04.03.2012

Na stanovisko k predčasným voľbám má o tomto čase hádam už každý občan svoj vyhranený názor. Jeden bude voliť hocikoho, len aby sa do vlády nedostal Robertko, iný sa nechá podľa potreby viac »

Mali sme sa brániť? – 5. časť

22.09.2011

Vo verejnosti a prekvapujúco aj v odborných kruhoch prežíva ešte z dôb nacistickej propagandy mýtus neporaziteľnosti nemeckého letectva a domnienka, že by došlo v prípade vojny s nacistickým viac »

Mali sme sa brániť? – 4. časť

25.08.2011

Ďalším, asi najextrémnejším všeobecne rozšíreným omylom, ktorý hovorí v prospech porážky ČSR, je domnienka, že nemecké tankové sily boli schopné preraziť československé pohraničné viac »

Srbsko, autobus

Nehoda autobusu v Pardubickom kraji si vyžiadala 29 zranených

18.10.2018 19:39

Autobus sa prevrátil na bok do poľa po tom, ako nad ním vodič údajne stratil kontrolu v dôsledku prasknutia pneumatiky.

Džamál Chášakdží

Účasť na konferencii v Rijáde sa pre nezvestného novinára zmenšuje

18.10.2018 18:26, aktualizované: 19:14

Vo štvrtok sa k bojkotu konferencie pripojili ministri z Británie, Holandska a Francúzska.

Turkey Saudi Arabia Missing Writer

Zabijak z Rijádu konzulovi: Zavri si papuľu!

18.10.2018 18:00

Turecké média denne zverejňujú informačné "úniky" ohľadne zmiznutia saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího, ktoré môže mať podľa novín The New York Times širšie súvislosti.

jaroslav málik

Inšpekcia rieši previerku bývalého policajného viceprezidenta

18.10.2018 17:37

Vlani vtedajší policajný prezident Gašpar oznámil podozrenie z možnej neoprávnenej manipulácie s utajovanými skutočnosťami Jaroslavom Málikom.

cheguevara6692

O parlamentnej totalite, neudržateľnom kapitalizme a vízii trvalo udržateľného rozvoja.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 21247x
Priemerná čítanosť článkov: 3035x

Autor blogu

Kategórie